Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego na ten tydzień

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Ten tydzień

Sprzedaż detaliczna, bezrobocie

Trudno liczyć na tak dużą poprawę wzrostu sprzedaży detalicznej jak w przypadku tej odnotowanej przez produkcję przemysłową. Historycznie Wielkanoc wspierała raczej sprzedaż detaliczną, dlatego też marcowy wynik w okolicy zera, stanowiący medianę prognoz wg Parkietu, może okazać się zbyt optymistyczny (spodziewamy się -1.5%r/r). Na szczęście sprzedaż przygraniczna, oraz handel samochodami to czynniki, które oddalają nas od naprawdę dużych problemów w sektorze detalicznym. Bezrobocie w marcu wzrosło do 11,2% wobec 10,9% w lutym. GUS opublikuje te dane dzisiaj.

Spotkanie premiera z RPP odnośnie ERM-2

Także w poniedziałek będzie miało miejsce spotkanie premiera z RPP, m.in. odnośnie ERM-2. Omawiany będzie dokument "Uwarunkowania realizacji kolejnych etapów mapy drogowej przyjęcia euro przez Polskę" zawierający szczegóły implementacji „mapy drogowej”, który oficjalnie będzie opublikowany w tym tygodniu. Przecieki prasowe i komentarze ministra Koteckiego dla prasy wskazują, że sam rząd nie wierzy w wejście do ERM-2 w 1poł09, a wciąż rozważanym terminem jest 2poł09. Minister Kotecki powiedział dla prasy m.in.:

  • „Jest ryzyko, że ta zmienność już nigdy nie będzie taka jak przed kryzysem, bo inna jest sytuacja ekonomiczna. (...) Ona nie musi powrócić do poziomu sprzed października. Ale na dziś, czyli na kwiecień, warunek dotyczący "normalnej" zmienności złotego nie jest spełniony. Poza tym powrót do tej normalnej zmienności musi trochę trwać, to nie może być np. tydzień, choć to nie musi być aż dziesięć miesięcy. Powiedzmy dwa-trzy miesiące. (...) Jeśli na początku maja złoty się nie ustabilizuje, to będziemy mieli opóźnienie. Możemy nie wejść do ERM II w I połowie roku. Ale to nie oznacza, że do euro nie możemy wejść w 2012.”
  • Podobną sytuację mieli Słowacy (deficyt wyższy niż 3%PKB). Byli w procedurze nadmiernego deficytu, weszli do ERM-u, po czym deficyt im już w czasie tej procedury i przebywania w ERM II wzrósł. (...) Ale w kolejnym roku Słowacy obniżyli deficyt i szczęśliwie uchylono im procedurę i derogację i weszli do strefy euro.”

W wywiadzie z ministrem Koteckim nie ma mowy o innym ważnym warunku wejścia do ERM-2, tj. zmianie konstytucji. RPP utrzymuje w komunikacie zdanie mówiące o wejściu do ERM-2 dopiero po uzyskaniu poparcia politycznego dla zmiany konstytucji i takie podejście wynika m.in. z faktu, że nie ma nowych informacji od rządu, jak sytuacja w tym względzie się zmienia i czy są jakieś szanse na alternatywne rozwiązania.

Decyzja RPP

Jak wynikało z kolejnych wypowiedzi członków RPP w ostatnich tygodniach, na obniżkę stóp procentowych nie zanosi się w tym tygodniu. Stenogram z marcowego posiedzenia pokazuje, że Polska RPP mam podobne dylematy jak decydenci EBC. Ze stenogramu przebija dyskusja – „na jakie stopy patrzeć”. Niskie stawki O/N są przedstawiane jako argument za wystarczającą skalą cięcia stóp NBP.

Co to znaczy: Sprzedaż detaliczna słabsza niż produkcja i płace. Rząd będzie dyskutował z RPP o warunkach wejścia do ERM-2, minister Kotecki dopuszcza opóźnienie i postrzega IIpoł09 jako najwcześniejszy termin. RPP pozostawi stopy bez zmian.

 


 

Zespół analiz makroekonomicznych

Mateusz Szczurek

Rafał Benecki

Grzegorz Ogonek

022 820 4698

022 820 4696

022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl

Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl