Sprzedaż detaliczna słabsza od produkcji

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego:

Sprzedaż detaliczna słabsza od produkcji
 
W marcu sprzedaż detaliczna spadła 0,8%r/r oraz 1,8%r/r w ujęciu realnym. Naszym zdaniem osłabienie w sektorach usługowych jest mniejsze niż w handlu, w efekcie spodziewamy się dodatniej dynamiki konsumpcji w 1kw09 na poziomie 2,7-3%r/r. Bazując na dodatniej kontrybucji konsumpcji prywatnej, publicznej i eksportu netto oraz ujemnej inwestycji można spodziewać się dynamiki PKB w 1kw09 na poziomie około 1%, ale istnieje ryzyko wysokiego ujemnego wkładu zapasów, który może obniżyć PKB do 0% lub nawet nieco niżej.

Dane te nie są zaskoczeniem i nie powinny zmieniać podejścia RPP. Członkowie RPP powinni głosować zgodne z tym, co komunikowali w swoich wcześniejszych wypowiedziach i pozostawić stopy na niezmienionym poziomie. Dane te jednak przypominają, że cykl obniżek wciąż daleki jest od zakończenia i kolejne cięcia stóp są kwestią czasu, chociaż naszym zdaniem RPP uważa iż dotychczas dokonane rozluźnienie polityki monetarnej było znaczące i decydując się na kolejne obniżki będzie polegać na bieżących danych wskazujących na dalsze słabnięcie wzrostu.

Co to znaczy: Osłabienie w sektorach usługowych jest słabsze niż w handlu, w efekcie spodziewamy się dynamiki konsumpcji w 1kw09 na poziomie 2,7-3%r/r, ryzyko wysokiej negatywnej kontrybucji po stronie zapasów powoduje, że PKB za 1kw09 może być nawet w okolicach 0%r/r. Dane nie wpłyną na decyzje RPP, Rada powinna pozostawić stopy bez zmian.

Uaktualnienie mapy drogowej do euro

Rząd przyjął wczoraj dokument „'Uwarunkowania kolejnych etapów przyjęcia euro”, który przyznaje, że wejście do ERM-2 w 1poł09 jest mało realne, pozostawia otwartą bramkę w kwestii wejścia w 2poł09, ale warunki konieczne do spełnienia takiego scenariusza wskazują, że to również plan obarczony dużą niepewnością.

W oficjalnym komunikacie dowiedzieliśmy się, że rząd przyjął powyższy dokument, natomiast nie wydano żadnego komunikatu po spotkaniu premiera z RPP, które również miało miejsce wczoraj.

Uaktualnienie mapy drogowej do euro jasno wskazuje, że na drodze do przyjęcia wspólnej waluty stoją trzy problemy: wysoka zmienności kursu, osiągniecie konsensusu politycznego koniecznego do zmiany konstytucji oraz wzrost deficytu sektora finansów publicznych. Pierwsze dwa są jednocześnie warunkami koniecznymi do spełnienia, aby wejść do ERM-2 (formalnie zmiena konstytucji nei jest waruniem ale chodzi o unikiecie powodu do spekulacji), wysoki deficyt nie powinien przeszkodzić na etapie wchodzenia do ERM-2, o czym może świadczyć wcześniejszy przykład Słowacji.

Dokument nie dostarcza żadnych nowych informacji odnośnie kwestii zmiany konstytucji, poza stwierdzeniem że „Charakter tego porozumienia nie powinien budzić wątpliwości co do trwałości podjętych zobowiązań. W przeciwnym razie, mający miejsce w czasie pobytu w ERM2 wzrost niepewności co do spełnienia wszystkich kryteriów członkostwa w strefie euro mógłby doprowadzić do zaburzeń na polskim rynku walutowym.”

W kwestii nadmiernej zmienności rząd zakłada, że powrót do poziomu sprzed kryzysu jest mało realny i nie jest konieczny, niemniej jednak wahania waluty powinni obniżyć się i nie przewyższać w sposób znaczący zmienności kursów walut innych krajów przed ich przystąpieniem do ERM / ERM II. W przeciwnym razie trudno będzie ustalić parytet zgodny z kursem równowagi, możliwym do obrony.

Dokument przyznaje, że wejście do ERM-2 w 1poł09 jest mało realne, pozostawia otwartą bramkę w kwestii wejścia w 2poł09, ale warunki konieczne do spełnienia takiego scenariusza wskazują, że to również niepewny plan (ustabilizowane się waluty powinno rozpocząć się już w maju – to mniej problematyczne – oraz osiągniecie porozumienia w kwestii zmiany konstytucji – większy problem naszym zdaniem).

Co to znaczy: Rząd wycofuje się z planów wejścia do ERM-2 w 1poł09, pozostawia otwartą bramkę w kwestii drugiej poł09, ale wciąż powyższe zapewnienia wyglądają jak sprzyjanie rynkowi długu i finansowaniu wysokich potrzeb pożyczkowych niż realistyczny plan. Brak konsensusu politycznego wydaje się być większym problemem niż zmienność kursu.

 


 

Zespół analiz makroekonomicznych

Mateusz Szczurek

Rafał Benecki

Grzegorz Ogonek

022 820 4698

022 820 4696

022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl

Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl

Materiały do pobrania