Dziennik ekonomiczny ING: Ten tydzień

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Ten tydzień

Bez istotnych danych w Polsce, sprzedaż detaliczna i nastroje w USA oraz produkcja w Niemczech.

W tym tygodniu w Polsce jedynie dane dotyczące agregatów monetarnych, które powinny potwierdzić spowolnienie dynamiki kredytów dla gospodarstw domowych i spadek (r/r) dla przedsiębiorstw (gdyby nie efekt kursowy dynamiki te byłyby znacznie niższe).
Zagranicą sprzedaż detaliczna w USA oraz nastroje konsumentów (indeks Michigan). Widoczną w indeksach wyprzedzających poprawę oczekiwań amerykańskich przedsiębiorstw przemysłowych trudno będzie uznać na sygnał trwałej poprawy, jeżeli wydatki konsumpcyjne nie zaczną się stabilizować a potem rosnąć. Nieznacznie gorsza od oczekiwań sprzedaż w ub. miesiącu miała duży wpływ na rynek. W tym miesiącu spodziewamy się nieznacznego wzrostu o 0,5%m/m wobec -0,4% w poprzednim miesiącu, głównie za sprawą samochodów. Nastroje mierzone indeksem Michigan powinna ustabilizować się po paru miesiącach odbicia od dna. W Europie niewiele danych, najważniejsze z nich to produkcja ze strefy euro oraz Niemiec, w przypadku Niemiec spodziewana jest stabilizacja na ujemnej dynamiki na poziomie -21,4%r/r wobec -20,4%r/r w poprzednim miesiącu.

W skrócie

Przymiarki do budżetu na 2010

Rzeczpospolita spekuluje odnośnie przyszłorocznego budżetu. Według doniesień tej gazety MinFin może założyć, że wzrost PKB w 2010 roku będzie zerowy, dochody podatkowe nie będą wyższe niż w tym roku, zaś deficyt wzrośnie, co najmniej o 15 mld PLN w stosunku do tegorocznego. Według RzP poziomem wyjściowym może być deficyt wielkości 50mld PLN z celem obniżenia go do około 30 mld PLN.

Łotwa w trakcie trudnych rozmów z KE i MFW

Komisja Europejska i Międzynarodowy Fundusz Walutowy nie spieszą się z przyznaniem pomocy Łotwie, która w dużej mierze przesądziłaby o możliwości utrzymania przez ten kraj obecnego poziomu łata względem euro. Pierwsze czytanie budżetu na przyszły rok, które odbyło się 1 czerwca, zawierało założenie deficytu rzędu 9,2% PKB przy czym PKB miałby spaść o 18%r/r w 2010 i nie zostało przyjęte z satysfakcją przez KE i MFW. Drugie, ostateczne czytanie przewidziane jest na 16 czerwca, przy czym naszym zdaniem wsparcie międzynarodowe pojawiłoby się, gdyby rządowi Łotwy udało się obniżyć zakładany deficyt do ok. 7% PKB. Dalsze redukowanie wydatków będzie jednak politycznie trudnym i ryzykownym zabiegiem z uwagi na to, że płace w sektorze publicznym już zostały zmniejszone o 20%. Do rozstrzygnięcia czy pomoc zostanie przyznana może dojść jeszcze przed 16 czerwca i przyjmujemy, że Łotwa nie będzie musiała dewaluować swojej waluty.


Co to znaczy: Naszym zdaniem Łotwie uda się utrzymać obecny poziom kursu walutowego. Decyzja o pomocy KW/MFW powinna nadejść w tym tygodniu, żeby nie podważać wiarygodności polityki kursu walutowego tego kraju oraz uciąć spekulacje odnośnie rozlewania się kryzysu na inne kraje bałtyckie (ryzyko podobnej dewaluacji przez głównych konkurentów w regionie dla zachowania pozycji konkurencyjnej).

 


Zespół analiz makroekonomicznych

 

Mateusz Szczurek

Rafał Benecki

Grzegorz Ogonek

022 820 4698

022 820 4696

022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl

Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl