Inflacja bazowa – w dół w czerwcu. Pierwszy spadek wskaźnika r/r w tym roku
CPI z wyłączeniem żywności i energii spadło w czerwcu z 2,75% do 2,72% r/r, wyznaczając pierwszy miesiąc ruchu spadkowego w tym roku.
Ceny usług rynkowych zaczęły wykazywać pewne umiarkowanie w tempie wzrostu, podczas gdy towary handlowe już podlegają deflacji. Publikacja ujawniła również, że główny wskaźnik CPI – 3,5% r/r – wyniósł właściwie 3,549% (a więc do 3,6% po zaokrągleniu było blisko), jednak spadek wskaźnika r/r w ostatnim miesiącu mimo to wyniósł około 0,1pp.
Członkowie RPP Marian Noga i Jan Czekaj obydwaj są zdania, iż stopy powinny pozostać na obecnych poziomach przez dłuższy okres. Jednakże według nas gospodarka może nadal osiągać rezultaty, które spowodują powrót do tematu dalszego rozluźniania polityki pieniężnej przez cięcia stóp. Podobny pogląd wygłosiła Halina Wasilewska-Trenkner widząc możliwość rewizji obecnego stanowiska RPP na jesieni. Uważamy, że wiele zależeć będzie od danych o PKB za 2kw09, które zostaną udostępnione dwa dni po sierpniowym posiedzeniu.
Co to znaczy: RPP chce pozostawić stopy na obecnych poziomach na dłuższy okres, lecz sądzimy, że realne dane wciąż mogą zaskoczyć negatywnie i przywrócić temat cięć stóp w następnych miesiącach.
W skrócie
MinFin traktuje podwyżki podatków jako ostateczność
Zdaniem wiceministra finansów Ludwika Koteckiego w przyszłym roku można spodziewać się niewielkiego (1,5% wzrostu dochodów budżetowych). MinFin nie planuje również znaczących podwyżek podatków, chociaż wiele zależy od rozstrzygnięć w sprawie zysku NBP oraz podejścia prezydenta do propozycji oszczędnościowych po stronie wydatków, w tym tej zakładającej zmianę ustawy która gwarantuje stały udział wydatków na armię w PKB.
Zespół analiz makroekonomicznych
Mateusz Szczurek |
Rafał Benecki |
Grzegorz Ogonek |
022 820 4698 |
022 820 4696 |
022 820 4608 |