Stopy bez zmian – referencyjna 3,5%, rezerwa obowiązkowa 3%
Oznaki stabilizacji w Polsce i strefie euro oraz ryzyko wysokiej inflacji na przełomie roku zmniejszają skłonność RPP do dalszych cięć. Poglądy prezesa odbiegają od treści komunikatu.
RPP zrobiła to co było szeroko oczekiwane – pozostawiła stopy na dotychczasowym poziomie – referencyjną na 3,5% a stopę rezerwy obowiązkowej na 3%. Komunikat pokazał, że skłonność do dalszych obniżek spadła.
Oto najważniejsze zmiany i nasze spostrzeżenia z nimi związane:
Komentarze członków RPP tuż po decyzji były mniej spójne niż zwykle (rozbieżności zazwyczaj pojawiały się w indywidualnych komentarzach w kolejnym dniu po posiedzeniu). Prezes Skrzypek powiedział, że Rada jest wciąż w cyklu obniżek, jednocześnie Marian Noga (nie zaskakująco) powiedział o braku możliwości cięć w najbliższym czasie, ale co ważniejsze ujawnił krótkoterminowe prognozy NBP pokazujące wyższe PKB niż w projekcji oraz przejściowy wzrost CPI na przełomie 2009 i 2010. Komentarz Jana Czekaja był neutralny („Dalsze decyzje RPP uzależnione są od czynników ekonomicznych”), jednak biorąc pod uwagę wewnętrzne prognozy NBP można założyć, że prezes pozostaje w mniejszości (mógł wyrazić taką opinię, bo RPP formalnie nie ogłasza nastawienia, mówienie o trwaniu cyklu obniżek sprzyja obniżaniu Wiborów).
Dalsze cięcia stopy rezerwy obowiązkowej są mało prawdopodobne. Rada nie widzi sensu, aby podejmować kolejne takie decyzje w sytuacji, kiedy środki uwolnione w czasie wcześniejszej obniżki wróciły do NBP w postaci inwestycji w bony pieniężne.
Co to znaczy: Pesymistyczny scenariusz zakładający niższe dynamiki PKB niż w projekcji nie materializuje się, co w połączeniu z obawami o przejściowy wzrost inflacji na przełomie 2009 i 2010 (posyłający realne stopy poniżej zera) zmniejszają szanse na jeszcze jedno cięcie przed końcem kadencji. Wciąż dalsze agresywne umocnienie złotego i słabnięcie popytu krajowego są argumentem za niewielką obniżką, ale naszym zdaniem RPP będzie chciała pozostawić miejsce do działania dla następnej Rady.
Zespół analiz makroekonomicznych
Mateusz Szczurek |
Rafał Benecki |
Grzegorz Ogonek |
022 820 4698 |
022 820 4696 |
022 820 4608 |